-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Omogočajo kalitev semen
Kenguruji v ekosistemu opravljajo številne pomembne naloge. Z objedanjem zeli in grmičevja preprečujejo zaraščanje travišč z gozdom. Med skakanjem teptajo tla, s čimer semena potisnejo v zemljo in tako omogočijo njihovo kalitev. Na svojem kožuhu semena tudi raznašajo, z iztrebki in urinom pa bogatijo tla.
Stabilna populacija
Znanstveniki ocenjujejo, da v naravi živi približno 15 milijonov rdečevratih kengurujev. Vrsta ni ogrožena, saj je njena populacija stabilna, široko razširjena in prisotna na mnogih zavarovanih območjih. Njihovo številčnost v nekaterih delih Avstralije omejujejo plenilci, predvsem dingi. Zaradi pogostega zadrževanja ob robu cestišč številni kenguruji končajo pod avtomobilskimi gumami. Nesreče poizkušajo preprečiti z zvočnimi in svetlobnimi efekti na avtomobilih, a se ukrepi večinoma kažejo kot neučinkoviti. Nekateri kmetje kenguruje gojijo za meso in usnje. Ker veljajo za škodljivce, jih ponekod zastrupljajo ali lovijo s pastmi, svoje posesti in vodne vire pa pred njimi varujejo z ograjami.