Photo animal Photo animal Photo animal Photo animal
Photo mask
Odprti smo:
Do 29. marca od 9:00 do 17:30
Od 30. marca - septembra od 9:00 do 19:00

Azijski slon Elephas maximus

Azijski slon

Edinstven nos

Azijski slon je kot vsi sloni prepoznaven po svojem trobcu. Trobec je pri prednikih slonov nastal kot združitev in podaljšanje zgornje ustnice ter nosu. Je večnamenski organ. Sloni skozi trobec dihajo, z njim si pomagajo pri vohanju, vanj zajamejo do 10 litrov vode in se škropijo, ali vodo nesejo v usta in tako pijejo. Z njim lahko primejo in prenašajo stvari, trobijo in se tako sporazumevajo, z njim se spopadajo ali medsebojno ljubkujejo.V trobcu slona je veliko število mišičnih vlaken potekajočih v različne smeri, zaradi česar je izredno gibljiv. V trobcu je več kot 40.000 mišic, kar je več kot v vsem našem telesu.

Spoznaj in obišči

Vodenja za šole in naključne obiskovalceAzijskega slona obiščemo na Učnih urah in Dogodivščinah z živalmi.


Ogled hranjenja
Šestkrat tedensko lahko opazujete azijskega slona pri hranjenju, ko ji oskrbnik prinese hrano, ki jo predpiše veterinarka, ki je zadolžena za prehrano živali v našem vrtu. Če želite hraniti Gango, lahko z nakupom kupona sodelujete pri njenem hranjenju.

Kako za njih skrbimo

100 kg gor ali dol

Jutro se začne na tehtnici. Ganga tehta okoli 3.400 kg, njena teža pa niha za 100 kg. Postavili smo ji prav posebno tehtnico, ki zdrži do pet ton. Sama se postavi na posebno leseno ploščo z nogami bolj na vogalih, saj je od tega odvisna natančnost pri tehtanju. Poleg tehtanj po zunanjih telesnih znakih ocenjujemo tudi njeno telesno kondicijo. Po »lepotnem idealu« mora biti pri slonu po sredini hrbta opazna hrbtenica in vboklini od hrbtenice proti trebuhu. Kadar sloni izgledajo čisto okrogli, so občutno predebeli. Ganga redno prejema oceno 3 do 3,5 na lestvici od 1 do 5, kar pomeni idealno težo. Oceni 4 in 5 bi pomenili, da je predebela, 2 in 1 pa, da je presuha.



Jutranja nega in trening
Za potrebe veterinarskega nadzora in dobre telesne kondicije Gango vsak dan treniramo z metodo pozitivne spodbude. Ganga odpre usta, da ji lahko pregledamo ustno votlino in zobe. S trobcem pihne skozi orglice, s čimer jo navajamo na odvzem vzorca nosne sluzi iz trobca za pregled na tuberkulozo. Treniramo jo na odvzem krvi iz žile na zadnjem delu uhlja, tako da vsak dan simuliramo odvzem. Najprej uhelj speremo z mlačno vodo, poškropimo z razkužilom ter najdemo žilo, v katero jo uščipnemo. Nekajkrat letno ji potem lahko brez težav res odvzamemo kri za analizo. Ganga dovoli, da ji obnohtno kožo, lica in rep namažemo s posebno kremo za mehčanje kože. Na željo oskrbnika se uleže, da jo lahko stuširajo po vrhu hrbta in nato vse telo. V tuširanju zelo uživa, še prav posebej v poletni vročini. Takoj nato se povalja po pesku, ki deluje kot puder pri dojenčkih. Na soncu ji je zato manj vroče, pesek pa njeno kožo varuje tudi pred žuželkami.


Manikira in pedikura
Kot vsaka dama, tudi Ganga potrebuje redno nego nohtov in roževinaste kože na podplatih. Ganga hodi po prstih; spredaj ima pet in zadaj štiri prste. Pod njimi se nahaja prožna, maščobna podplatna blazina, ki blaži pritiske teže med hojo in deluje kot nekakšen amortizer. Nohti ji stalno rastejo in se v našem okolju ne obrabijo dovolj, tako kot se v subtropskem deževnem gozdu, ki je naravno okolje azijskih slonov. Prav tako se ji nalagajo roževinaste plasti na podplatih, ki jo motijo pri hoji. Zato Gango vsako jutro treniramo, da sama dovoli nego nohtov in podplatov. Vsak dan jih pregledamo, operemo in preverimo morebitne nepravilnosti ali poškodbe. Enkrat mesečno ji nohte skrajšamo, porežemo obnohtno kožico in odstranimo zgornjo plast roževine na podplatih. Pri tem si pomagamo s pilami, sirkovimi krtačami in kotno brusilko.


Nepogrešljive veje z listi
Ganga vsak dan poje okoli 80 kg hrane. Sena je kar 60 kg. Oskrbniki balo sena obesijo v mrežo. S trobcem ga mora skozi odprtine izvleči, nato si ga nese v usta in poje. Ker je seno v mreži, se mora potruditi, da pride do njega, s tem se tudi podaljša čas hranjenja, podobno kot v naravi, ko sloni večino dneva porabijo za prehranjevanje. Zelo pomembne so tudi veje z listi kostanja, hrasta, vrbe in bambusa. Za posladek ji dodajamo okoli 10 kg sadja in zelenjave. Zelo rada ima korenje, jabolka, banane, listnato zelenjavo in lubenice. Vsak dan popije okoli 150 litrov vode. Pije le svežo tekočo vodo, najraje iz posebne cevi. V trobec naenkrat zajame do 10 litrov vode in jo nese v usta.


Pohištvo za slona
Ker Ganga spi manj kot štiri ure na dan, jo moramo zaposliti na različne načine, tudi ponoči. Največkrat jo zaposlimo s hrano, ki jo skrivamo in podtikamo v različno ''pohištvo''. To so različne mreže, preluknjani sodi, odprtine v lesenih hlodih in ''omara'' s posebnim mehanizmom, ki več ur postopoma sprošča različno hrano, Ganga pa jo mora poiskati v pravi odprtini. Lesene dele ograde namažemo z arašidovim maslom, ki ga ovohava in liže. V ogrado ji damo velik kup mivke, po kateri se rada valja. V poletnih mesecih ji uredimo vodno kopel in tuš za hlajenje. Dodajamo tudi različna igrala, kot so debla, ogromna gumijasta žoga in traktorske gume.


Ganga v ZOO Ljubljana že od vsega začetka živi sama, brez črede. Če bi v preteklosti imeli toliko znanja o slonih in njihovem treningu, kot danes, bi jo lahko združili z drugimi sloni, kar so v preteklosti tudi neuspešno poizkušali. Pri teh letih pa bi novo okolje ali združevanje s sloni zanjo predstavljalo prevelik stres, zato so pomemben del njene ''črede'' naši oskrbniki, ki jih ima zelo rada, jim z veseljem sledi in se z njimi vsakodnevno veliko druži.

Naravovarstvo v ZOO

Izobraževalni programi

Azijske slone gojijo v 71 ZOO-jih in sicer 82 samcev in 214 samic. Povprečno se letno skoti okoli 15 mladičev. Slonica Ganga je ambasadorka divjinskih slonov in z velikim veseljem sodeluje v različnih izobraževalnih programih za obiskovalce.

Osebna zgodba iz ZOO

Prava Indijka

Ganga je k nam prišla iz ZOO Kanpur v Indiji. V tistih časih so živalski vrtovi še kupovali živali. Ganga je stala 170.000,00 jugoslovanskih dinarjev (približno 22.000 takratnih nemških mark ali današnjih 11.000 evrov). Danes živali ne kupujemo več, temveč si jih med živalskimi vrtovi izmenjujemo. Pot, ki jo je najprej prepotovala po cesti do Bombaja, je bila dolga 1350 km dolgo, nato pa je potovala še okoli 22 dni z ladjo po morju preko Cejlona do Rijeke. Ob prihodu je tehtala 550 kg, visoka je bila meter in pol ter stara dve do tri leta.

 

Osebna izkaznica
Ime:
Ganga
Rojstno ime:
Datum rojstva:
Predvidoma leta 1975 v ZOO Kanpur v Indiji.
Prihod v ZOO Ljubljana:
Decembra leta 1977.
Opis:

Ganga je navezana na svoje oskrbnike, ki jo dnevno oskrbujejo. Medsebojno se spoštujejo. Oskrbniki jo trenirajo po metodi pozitivnega nagrajevanja, zato jim tri in pol tonska slonica rada sledi in upošteva njihova navodila. Kljub svojim letom je zelo igriva, včasih pa tudi muhasta.

Gangi se rob ušes (še) ni zavihal, kar je sicer značilno za starejše slone.
Nogomet igra tako, da žogo brca nazaj z zadnjima nogama.
Del trobca prisloni k tlom in z njim zaznava tresljaje preko katerih ve, kje se nahaja traktor z njenimi oskrbniki.
Ganga pije le svežo, tekočo vodo.
OGLAS SPONZORJA/POKROVITELJA ŽIVALI
TUDI TI POSTANI POKROVITELJ
(link na trženje igrač, enrichmenta ipd)