Photo animal Photo animal Photo animal Photo animal
Photo mask
Odprti smo:
Do 29. marca od 9:00 do 17:30
Od 30. marca - septembra od 9:00 do 19:00

Liči antilopa Kobus leche kafuensis

Liči antilopa
Življenjsko okolje

Dobri plavalci


V naravi živijo vodne antilope v savanskem delu južne Afrike, največ v Zambiji, nekaj tudi v Angoli in Bocvani. Njihovo naravno okolje so predvsem poplavne ravnice in obrobja močvirij, ob obsežnih poplavah pa se lahko zatečejo tudi v gozdnata okolja. Občasno se zadržujejo do kolen ali globlje v vodi, znajo tudi dobro plavati. Ker njihovi široki parklji niso zelo primerni za suha in trda tla, se črede selijo glede na vodostaj.

Prehrana

Obdobja brez vode


Hranijo se z zelo hranljivimi travami na poplavnih ravnicah ter močvirskimi in vodnimi rastlinami. V vlažnih in v hladnejših sušnih obdobjih jim ni treba piti, v vročem in sušnem vremenu pa pijejo do trikrat na dan. Njihovo z rastlinjem bogato okolje omogoča izjemno gostoto živali, tudi do 1000 antilop na kvadratni kilometer.

Razmnoževanje

V dežju se parijo


Vrhunec razmnoževanja vodnih antilop je v deževnem obdobju, t.j. med novembrom in februarjem, mladiči pa se skotijo večinoma v suhi dobi med julijem in septembrom. Samice kotijo same ali v manjših skupinah, v bolj zaraščenih in suhih predelih, mladiče pa še dva do tri tedne skrivajo v goščavju. Kasneje mladiči tvorijo znotraj črede skupine do 50 mladih živali in so precej neodvisni od svojih mater. Mleko nehajo sesati pri petih do šestih mesecih, samice spolno dozorijo pri letu in pol, samci pa šele pri dveh letih in pol ali kasneje. Povprečno živijo 10 do 15 let, v živalskih vrtovih tudi čez 20.

Družina

Štiri podvrste liči antilop


Vodne antilope ali ličije (Kobus lechwe) lahko razvrstimo v štiri podvrste, v ZOO Ljubljana lahko vidite podvrsto K. l. kafuensis, ki je v naravi maloštevilna in živi ob reki Kafue v Zambiji. Nekatere klasifikacije priznavajo to populacijo vodnih antilop tudi kot samostojno vrsto Kobus kafuensis. Ličije uvrščamo med sodoprste kopitarje, natančneje med votloroge. Votlorogi ali rogarji (družina Bovidae) so najštevilčnejša družina sodoprstih kopitarjev, saj vključujejo čez 140/270 različnih vrst: govedo, koze, ovce, antilope, gazele, huleže, gnuje, impale … Najožji sorodniki liči antilop so druge vrste trskarskih in (ob)vodnih antilop (poddružina Redunca).

Zemljevid sveta - razširjenost
Klasifikacija
Kraljestvo

Živali (Animalia)

Deblo

Strunarji (Chordata)

Razred

Sesalci (Mammalia)

Red

Sodoprsti kopitarji (Artiodactyla)

Družina

Votlorogi (Bovidae)

Rod

Kobus

Vrsta

Kobus leche

Podvrsta

K. l. kafuensis

DEJAVNOST:
PODNEVI
Icon day
VELIKOST:
Icon size
SOCIALNA STRUKTURA:
čreda
Icon social structure