-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Duhovi umrlih
Beseda vari izhaja iz malgaščine, v kateri se vari imenuje "varikandana" oziroma "varikandra".
Varije uvrščamo v družino lemurjev. Beseda “lemures” v latinščini pomeni duhove umrlih. V rimski antični mitologiji pomenijo “lemures” predvsem nemirne in včasih tudi škodoželjne in maščevalne duhove. Takšno ime naj bi lemurji dobili zaradi svojih velikih sijočih oči, predirljivega oglašanja in skrivnostnega nočnega načina življenja nekaterih vrst.
Povezani s smrtjo
Lemurji so povezani s številnimi tabuji. Nekatere vasi verjamejo, da je v lemurju skrita duša njihovega prednika, in da bi se duša v primeru, da bi ubili lemurja, maščevala ljudem. Nekatere lemurje je tako prepovedano ubijati, spet drugi (na primer aje-aje oz. dolgoprsteži) pa so tarča pobojev iz vraževerja. Za lemurja aje-aje oz. dolgoprsteža Malgaši verjamejo, da prinaša nesrečo. Če svoje dolge prste uperi na človeka, to pomeni smrt. Verjamejo tudi, da dolgoprsteži ljudi pobijajo tako, da v njihovo srce ali aorto zabodejo svoj prst. Mnogi domačini jih zato ubijejo, takoj ko jih zagledajo.
Mit z Madagaskarja
O lemurjih kroži na Madagaskarju veliko mitov in legend. Malgaši tradicionalno verjamejo, da imajo vsa živa bitja dušo. Med Malgaši kroži tudi mit, da bo, če nosečnica poje pritlikavega lemurja, njen otrok dobil njegove lepe okrogle oči.
Migajo, migajo
Lemurji vrste obročkastorepi maki (lemur kata) nastopajo v enem najbolj znanih animiranih filmov Madagaskar (2005), v katerem je kralju lemurjev, Julienu, glas posodil Sacha Baron Cohen. O lemurjih je bilo po svetu napisanih tudi nekaj pravljic in posnetih več dokumentarnih filmov.