-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Visoko nad tlemi
Med vsemi lemurji se variji največ zadržujejo v drevesnih krošnjah, najraje na visokih in široko razvejanih drevesih. Najpogosteje se premikajo s štirinožno hojo in tekom po debelejših vejah ter skoki z drevesa na drevo. V naravi živijo v vlažnih zimzelenih gozdovih na vzhodu Madagaskarja. Skupine imajo obsežne teritorije, velike tudi preko 100 hektarov.
Sladkanje z nektarjem
Variji so rastlinojedi, hranijo se pretežno s sadjem, redkeje uživajo tudi liste, semena in nektar. Z nektarjem se hranijo tako, da potisnejo dolgi gobček v cvet ter nektar poližejo z jezikom.
Živijo v družinah
Navadni variji živijo v družinah. Praviloma skupino sestavlja par in do osem njunih potomcev. V deževni dobi se lahko združujejo tudi v večje, nesorodne skupine. Samice so večje od samcev, imajo v skupini vodilno vlogo in pogosteje kot samci branijo teritorij, med njimi pa se pletejo tudi močnejše vezi.
Polopice
Skupaj z loriji uvrščamo lemurje med polopice, ki imajo, tako kot prave opice, oprijemalne okončine. Za razliko od pravih opic pa imajo polopice dolg smrček, oči niso nameščene popolnoma frontalno in nimajo rumene pege. Drugačno je tudi zobovje in možgani.
Vrsto navadni vari (Varecia variegata) delimo na 2 podvrsti, njihov najožji sorodnik pa je rdeči vari (Varecia rubra). So največji izmed lemurjev. Med slednje prištevamo še mnoge vrste, ki v naravi živijo izključno na otoku Madagaskar.
Živali (Animalia)
Strunarji (Chordata)
Sesalci (Mammalia)
Primati (Primates)
Lemurji (Lemuridae)
Varecia
Varecia variegata variegata