-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
REKORDER: Kapibare so največji glodalci. Tehtajo od 35 do 66 kg in stal do 0,6 metra na rami, z dolžino okoli 1,2 metra. Samice te vrste so nekoliko večje od samcev.
Največji sorodnik hišne miši
Kapibare izgledajo kot stokrat povečani morski prašički, kar ni daleč od resnice. Z morskimi prašički so res v ožjem sorodu, od njih pa jih poleg velikosti loči tudi mnogo boljša prilagojenost na vodno okolje. Na stopalih imajo plavalno kožico, njihove oči in nosnice pa so nameščene na vrhu glave. Zelo dobro plavajo, v vodi se hladijo in skrivajo. So zelo intiligentne živali, ki jih je mogoče tudi trenirati.
Počasni agitily
Kapibara Stinki obvlada agility. Hodi med količki, spleza na pručko, preskoči prečko, se splazi skozi tunel in hodi po premikajoči deski. Seveda pa vse to dela zelo počasi, po kapibarje.
Vodenja za šole in naključne obiskovalce
Kapibare obiščemo na Dogodivščinah z živalmi, Učnih urah in Naravoslovnih dnevih.
Izključno rastlinojedci
Kapibare so prehranski specialisti, zato je njihova prehrana v živalskih vrtovih kar zahtevna. V ZOO Ljubljana jih hranimo s kvalitetnim senom pozimi ter svežimi travami in zelišči poleti, vse leto pa dodajamo veje dreves in grmovnic, tudi liste bambusa ter posebne brikete za budre in mineralno vitaminski dodatek.
Rade se sončijo
Kapibare rade poležavajo na svežih sekancih ali kupih suhega listja in se sončijo. V poletni vročini se namakajo v bajerju, pa tudi v veliki kovinski posodi, kamor oskrbniki nalijejo vodo za pitje. Pri tem so zelo smešne, saj posoda ni dosti večja od kapibare, ki se stlači vanjo.
Pregled ograde
Vsak dan pregledamo ograjo ograde, počistimo iztrebke in odnesemo objedene veje.
Uspešno se razmnožujejo
Samca sta k nam prišla iz Gaia ZOO na Nizozemskem, samici pa iz ZOO Zürich v Švici. Pri nas se uspešno razmnožujejo in nadštevilne mladiče oddajamo v druge živalske vrtove po Evropi. Skupaj z alpakami pa sobiva prav poseben, mlad samec kapibare, Stinky, ki mu je ob rojstvu poginila mama. Za njega so skrbeli oskrbniki, zato ga kasneje nismo mogli združiti z ostalimi kapibarami in smo mu za družbo priskrbeli alpake.
Prepoznate ga po velikosti, saj je največji med kapibarami. Na čelu ima večjo izboklino od ostalih kapibar.
Brat od največjega samca. Veterinarji jih ločijo po čipih, oskrbniki po osebnosnih lastnostih.
Manjša samica v levi ogradi z ribnikom. Samice so ločene od samcev ko imajo mladiče.
Stinky se nahaja v ogradi skupaj z alpakami.