-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Ime dobile po svoji značili pokončni drži
Slovenska beseda »surikata« izvira iz neolatinske besede »suricata«, ki po eni razlagi izvira iz latinskega glagola »surgere«, ki pomeni »dvigniti se«, »vstati« in se verjetno nanaša na dviganje surikat na zadnje noge ob straži. Po drugi strani je beseda “surikata” lahko tudi neznanega afriškega izvora. Angleško govoreči narodi surikatam pravijo »meerkat«, kar verjetno izhaja iz zmotnega poimenovanja živali; v nizozemščini, ki je bila nekoč razširjena v Južni Afriki, »meerkat« pomeni jezerska mačka ali pa tudi vrsto opice, v sanskrtu pa beseda »markata« prav tako pomeni opico - danes seveda vemo, da surikate niso ne mačke ne opice.
Sončni angeli
V Zambiji in Zimbabveju verjamejo, da so surikate sončni angeli, ki jih pošiljajo bogovi za zaščito vasi, da odganjajo zlo oziroma demone noči. Mit verjetno izvira iz tipičnega nastavljanja surikat jutranjemu soncu. Če se kakšen član skupnosti ali živina oddalji od ostalih, ljudje pravijo, da ga bodo varovali sončni angeli – surikate.
Legenda afriškega ljudstva San (Bušmani)
Antropolog David Lewis-Williams je na podlagi legende afriškega ljudstva San (na Zahodu bolj znanega kot Bušmani) o njihovem vrhovnem bogu Cagnu in njegovem elandu napisal legendo o Cagnu, ki vključuje tudi surikate. Cagnova hči ježevka se je poročila s surikato po imenu Kwammanga. Imela sta sina munga, po imenu Ichneumon. Vrhovni bog Cagn pa je oboževal elanda in je zanj redno nabiral med. Ljudi je zanimalo, kaj neki Cagn počne s tem medom, zato so poslali Ichneumona, da malo povohuni za njim. Ko je Ichneumon videl, kaj se dogaja z medom, je to povedal svojim bratom surikatam, ki so elanda ubile. Cagn je nato vzel njegovo kri in iz nje ustvaril celo čredo elandov. Tako je dal vrhovni bog Cagn meso svojim ljudem, Sanom, za lov in za uživanje.
Popularni filmski liki
Ena najbolj znanih surikat na velikem platnu je zagotovo Timon iz Disneyjeve risanke Levji kralj (1994). V filmu Pijevo življenje (2012) otok surikat simbolizira obstajanje, pojavnost. Surikata Billy nastopa tudi v nemškem animiranem filmu Konferenz der Tiere (2010). Domišljijski film The meerkats (Surikate, 2008) opisuje življenje družine surikat, ki si išče svoje mesto pod soncem.