Photo animal Photo animal
Photo mask
Odprti smo:
April - september od 9:00 do 19:00
Odprto VSE dni v letu, tudi na praznike!

Mačji panda Ailurus fugens

Mačji panda

Ljubka zver

Mačji panda je za marsikoga najbolj ljubka žival, saj izgleda kot prikupna mešanica različnih “zverinic”. Ima rakunji rep in medvedje šape, obraz pa ima mačje, medvedje in pandine poteze. Pleza kot opica, počiva in umiva se kot mačke in jé bambus kot orjaški panda. Sistematska uvrstitev te zanimive vrste je bila dolgo uganka in še danes se znanstveniki trudijo natančno določiti njihove sorodstvene odnose z drugimi zvermi.


Mačje pande so žal zelo ogrožene, zato živalski vrtovi v okviru krovne zveze EAZA sodelujemo pri projektih ohranjanja mačjih pand v naravnem okolju. ZOO Ljubljana finančno podpira projekte organizacije Red Panda Network. Z donacijo jim lahko pomagate tudi vi!

Spoznaj in obišči

Mačji pandi se nahajata v ogradi, ki je na zemljevidu označena s številko 19. Oskrbniki jima hrano običajno prinesejo v zgodnjih popoldanskih urah. Trenutno nista vključeni v posebne programe kot je "Srečaj svojo NAJ žival". Opazujete ju lahko med samostojnim ogledom živalskega vrta.

Kako za njih skrbimo

Čiščenje in trening

Vsak dan pregledamo ogrado mačjih pand in počistimo ostanke hrane in iztrebke, saj običajno iztrebljata v hišici na deblu. Dodamo jima svež bambus, ki je njuna poglavitna hrana in jima je stalno na voljo ter posebne brikete za pande. Za priboljšek vsak dan dobita malo sadja. Mačje pande tudi treniramo za veterinarske preglede, da se pustijo pretipati in pregledati zobe.




Naravovarstvo v ZOO

Ohranitev mačjih pand v naravnem okolju

Mačje pande so na IUCN rdečem seznamu uvrščene med ogrožene vrste. Uspešno jih gojimo v živalskih vrtovih, kjer se letno skoti okoli 60 mladičev. V ZOO Ljubljana že vrsto let ozaveščamo o problematiki teh malih rastlinojedih zveri, obiskovalci pa si lahko pri nas ogledajo njihova živalska ambasadorja Maguja in Muko, ki sta vključena v evropski vzrejni program ogroženih vrst. Kot ambasadorja svoje vrste imata pomembno vlogo tudi v izobraževalnih programih za naše obiskovalce.

Živalski vrtovi v okviru krovne zveze EAZA sodelujemo pri projektih ohranjanja pand v naravnem okolju. ZOO Ljubljana finančno podpira projekte organizacije Red Panda Network.


Vsak lahko pomaga

Sredstva za podporo projektom, ki potekajo v naravnem okolju mačjih pand, lahko direktno ali preko ZOO Ljubljana prispevate vi!

  • Na obisku živalskega vrta lahko v hranilnik pri blagajni prispevate kak kovanec.
  • Projekt podprete z donacijo prek spleta: https://trgovina.zoo.si/katego...
  • V ZOO trgovini Medvedji rob kupite izdelek, od katerega se del sredstev donira projektu Red Panda Network.


Z donacijo za nakup igrač in igral lahko razveselite tudi Muko in Maguja!

Osebna zgodba iz ZOO

Magu

Magu se nam je pridružil leta 2013. Z letalom je iz Madrida letel uro in pol do Münchna, kjer sta ga prevzela naš veterinar in njegov bodoči oskrbnik. Pot po cesti je z vmesnimi postanki trajala 5 ur.


Muka

Mauka oz. po naše Muka, je v ZOO Ljubljana prispela iz Zoo de la Boissière v Franciji. Je nekoliko temnejše barve kot Magu.

10.6.2022 sta Muka in Magu prvič postala starša. Samička Bambu je bila prvi v ZOO Ljubljana skoteni mladič mačjih pand. Ime je dobila po bambusu, ki je poglavitna prehrana mačjih pand. Spomladi 2023 je dobila nov dom v ZOO Bojnice na Slovaškem.

Dne 5. junija 2024 sta Muka in Magu drugič postala starša. Skrbna mama ga premešča iz brloga v brlog in pazi, da ne zaide na plano, dokler ne bo sposoben plezanja in lovljenja ravnotežja na drevesnih vejah. Predvidoma bo v mesecu septembru, ko bo dopolnil tri mesece, brlog občasno zapuščal ob skrbnem nadzoru samice in postajal vedno bolj spreten in pogumen.


Osebna izkaznica
Ime:
Muka
Rojstno ime:
Mauka
Datum rojstva:
18. 6. 2018 v ZOO Boissiere v Franciji
Prihod v ZOO Ljubljana:
4. 12. 2019
Opis:
Ime:
Magu
Rojstno ime:
/
Datum rojstva:
6. 6. 2012 v ZOO Madrid
Prihod v ZOO Ljubljana:
20. 6. 2013
Opis:

Magu je svetlejši, večji, z večjo glavo. Kremplji so svetleje obarvani.

 

V ogradi je več hišic, da ima samica izbiro, ko išče gnezdo za kotitev.
Streha ene od hišic je postala "stranišče". Ste že uganili, na kateri?
Poimenovanje "panda" se je najprej uporabljalo za mačje pande, saj so jih odkrili skoraj 50 let prej kot orjaške pande. Vrsti nista v sorodu.
OGLAS SPONZORJA/POKROVITELJA ŽIVALI
TUDI TI POSTANI POKROVITELJ
(link na trženje igrač, enrichmenta ipd)