Photo animal
Photo mask
Ko se srce ustavi, šteje vsaka sekunda
07.01.2025

Odslej smo s pripomočkom za ohranitev življenja (AED) opremljeni tudi v ZOO Ljubljana, obiskovalcem pa je dostopen v času odprtja.

Ko se srce ustavi, šteje vsaka sekunda

V začetku decembra nam je Društvo AED podarilo dva povsem nova avtomatska eksterna defibrilatorja (AED). Odslej smo s pripomočkom za reševanje življenj opremljeni tudi v ZOO Ljubljana, obiskovalcem pa sta na voljo v času odprtja. En defibrilator je nameščen pri blagajni ZOO Ljubljana, drugi pa se nahaja na hribu, v hotelu za divjinske živali.

AED je naprava, ki v primeru srčnega zastoja s pomočjo električnega sunka poskuša srce spraviti nazaj v usklajeno delovanje. Naprava je bila razvita z namenom, da bi lahko laiki brez medicinskega predznanja pomagali preprečiti hude, pogosto usodne posledice srčnega zastoja.


Na spleti strani društva AED najdemo navodila kako defibrilator uporabljamo in jih v nadaljevanju povzemamo:


  • Nekateri modeli se vklopijo samodejno po odprtju pokrova, spet drugi pa za vklop zahtevajo pritisk gumba. 
  • Po vklopu naprava samodejno prične dajati glasovna navodila v slovenskem jeziku pri nekaterih pa se navodila tudi izpišejo na ekranu.
  • Iz ohišja naprave AED izhajata dve nalepki (elektrodi), ki jih po vklopu naprave namestimo na goli prsni koš žrtve na mesti, ki sta naslikani na embalaži elektrod – eno nad desno bradavico in drugo pod levo dojko. Če je prsni koš žrtve močno poraščen, ga pred namestitvijio elektrod pobrijemo z britivco, ki je priložena (pri nekaterih modelih). Če je prsni koš moker (znoj, voda), ga pred namestitvijo elektrod obvezno obrišemo. Voda na prsnem košu namreč zmanjšuje učinkovitost defibrilacije. 
  • Po namestitvi elektrod defibrilator samodejno izvede analizo stanja srca. Med izvajanjem analize se žrtve ne smemo dotikati, saj bi v nasprotnem primeru naprava lahko znaznala naš srčni utrip in ugotovila, da električni sunek ni potreben.
  •  V primeru, da naprava pri žrtvi zazna srčni utrip, električni sunek ne bo izveden. O tem vas bo naprava tudi obvestila. V nasprotnem primeru, ko je elektični sunek potreben, pa bo naprava po obvestilu izvedla električni sunek. 
  • Med izvajanjem električnega sunka se žrtve ne smemo dotikati. Po izvedbi električnega sunka nas naprava vodi skozi celoten proces oživljanja. 
  • Nekateri modeli imajo vgrajen metronom, s katerim tonsko usmerjajo pravilni ritem med masažo srca. AED bo po nekaj ciklih oživljanja ponovno izvedel analizo srca in presodil, ali je potreben še en električni sunek. 
  • Postopke ponavljajte do prihoda reševalcev, pri tem pa upoštevajte navodila defibrilatorja.


Ob tej priložnosti se zahvaljujemo Društvu AED, ki je priskrbelo defibrilatorja.


Več o društvu AED!