Photo animal
Photo mask
Pustni vikend
20.02.2025

Ali so tudi živali zamaskirane?


Živali so se prilagodile na različne načine, ki jim pomagajo pri preživetju, ko se prikrivajo pred plenilci ali lovijo plen. Nekatere z obliko in barvo posnemajo rastline, druge z živimi barvami opozarjajo, da so strupene, nekatere nestrupene pa z vzorci posnemajo strupene živali. Plenilci se z enobarvnim ali pikastim vzorcem kožuha prikrijejo, ko zalezujejo plen. 

Pustni vikend

Pustno obarvan obisk ZOO Ljubljana bo potekal v soboto in nedeljo, 1. in 2. marca 2025 od 15.do 17. ure. 

Program


I. Biološke delavnice

Spoznavanje paličnjakov – mojstri v prikrivanju
Spoznavanje kač – mojstri v posnemanju

Spoznali bomo različne paličnjake, ki so mojstri v ''maskiranju'', ter nestrupene kače, ki z vzorcem na telesu posnemajo strupene kače ali z njim opozarjajo na nevarnost ali pa se prikrijejo v okolju.
 

II. Ustvarjalnica

Izdelovanje obrazne pustne maske, pri čemer bomo posnemali živali.



Paličnjaki - mojstri v prikrivanju in maskiranju


Zelo znani in zanimivimi so paličnjaki in živi listi, ki imajo visoko razvit mehanizem prikrivanja v naravi, saj z obliko in barvo posnemajo veje, liste ali cvetove. Uvrščamo jih v red paličnjaki, katerih latinsko ime je Phasmatoptera in prvi del njihovega imena je phasma, kar pomeni duh ali prikazen.
 

Na svetu živi 2.500 vrst paličnjakov. Razširjeni so v indoavstralskem področju, v južni Evropi in severni Ameriki. 


Mehanizmi prikrivanja paličnjakov:

  • Mimetizem je pojav, ko se z barvo in obliko telesa prilagajajo okolici. 
  • Varovalna barva: So različnih barv, kar jim pomaga, da se prikrijejo na rastlinah kjer živijo. Nekatere vrste lahko celo spreminjajo barvo glede na vlago, temperaturo in svetlobo v okolju.
  • Varovalna oblika: Telo je podobno vejam ali listom in se s tem prikrijejo.
  • Zibanje: Na nogah se lahko zibajo naprej in nazaj, tudi trepetajo, tako kot veje in listi v vetru.
  • Počasno premikanje: Zato so manj opazni.
  • Okamenijo: Za več minut so lahko popolnoma negibni. 
  • Katalepsija: Delajo se mrtve. Ob dotiku zložijo noge ob telo, simulirajo smrt in tako odvrnejo plenilca. 
  • Avtotomija: Kadar plenilec paličnjaka zgrabi za nogo, jo ta spusti, da mu odpade.
  • Trnati izrastki: S trnatimi izrastki odvračajo plenilce, z nekaterimi se celo branijo pred njimi. 
  • Kemična obramba: Iz žlez izločajo neprijetne vonjave, ki lahko povzročajo različne reakcije, npr. kihanje.
  • Mimikrija je pojav, ko nekatere nestrupene živali posnemajo obliko in barvo živali, ki imajo strupne organe ali pa so neužitne. Samci nekaterih vrst imajo kričeče obarvana krila. Ko počivajo so krila zložena in se njihova barva se ne vidi. V nevarnosti odletijo, pokažejo kričečo barvo, ki opozarja na strupenost, čeprav niso strupeni. Zvijanje zadka nad trup: Oponašajo strupene škorpijone in tako odvrnejo plenilce.

 

Zanimivosti o paličnjakih: Na stopalih imajo krempeljca in prisesek, z lahkoto hodijo navzgor in navzdol po gladkih listih in vejah. Nekatere vrste so bolj dejavne ponoči, ko so za plenilce manj opazne. Paličnjak ob vsakem padcu na tla vedno pristane na noge, če je višina več kot 20 cm. K temu pripomorejo nevromišične reakcije paličnjaka. Mlade ličinke se izležejo ponoči. V večini primerov tudi levitev poteka ponoči. V naravi se redko prenamnožijo. Njihovi plenilci so nekatere žuželke, ptiči in manjši sesalci.  

Leta 1963 so se v Avstraliji tako namnožili, da so 650 kvadratnih milj evkaliptusa popolnoma razlistali. Vzrok je bila dolga odsotnost gozdnega požara in ugodna temperatura za razvoj jajc.
 

Med paličnjaki najdemo tudi največjo živečo žuželko, ki je dolga do 30 cm in pripada vrsti južnoazijskemu paličnjaku - Palophus titan.

 

Kače

Kače so različno obarvane in imajo različne strategija prikrivanja ter obrambe pred plenilci.
 

  • Mlečna kača – mojster posnemanja
    Videz in obarvanost mlečnih kač, ki jih je 24 različnih podvrst se nekoliko razlikuje. Kolobarji so lahko različnih barv, od bele do rdeče in črne. Svetlejša območja, ki ločuje barvne kolobarje pa so lahko bela, rumena ali oranžna.
    Z barvo in vzorcem posnemajo zelo strupeno koralnico in s tem sporočajo plenilcem, da se jih izogibajo. 

  • Gad in modras – mojster opozarjanja
    Na hrbtu imata dobro viden in poudarjen cik-cak vzorec. Raziskave iz leta 2005 nakazujejo na to, da naj bi imel cik-cak vzorec nalogo posebnega signala, ki opozarja plenilce na strupenost teh kač.


  • Navadni gož – mojster prikrivanja

    Na hrbtni strani je temno obarvan in se tako prikrije kadar se giblje po tleh in ga plenilci opazujejo od zgoraj navzdol.        Na trebušni strani pa je svetlo obarvan in se ponovno prikrije pred plenilci, ki ga opazujejo od spodaj navzgor prosti          svetlemu nebu, kadar pleza po grmovju ali drevju.